تاریخچه و موارد استفاده صنعت تبرید

تاریخچه و موارد استفاده صنعت تبرید :

در کتاب های چین قدیم،از چگونگی نگهداری یخ مطالبی به دست آمده است که تبرید را به عنوان یک حرفه شناخته شده در هزاران سال قبل معرفی می نماید.

 همچنین گفته اند که روس ها و یونانیان برف فشرده را در انبارها نگهداری و در فصول گرم از آن استفاده می کردند . هندی ها و مصری ها و ایرانی های قدیم نیز با پرکردن ظروف سفالی از آب و نگهداری آن در محفظه های مخصوص، آب سرد و یخ تهیه می کردند.

اما حمل قطعات یخ به وسیله کشتی ونگهداری آن ذر انبارها که بین سالهای 1810 الی 1850 میلادی رواج پیدا کرد و استفاده از برودت را در سطح وسیعی گسترش داد به عنوان تاریخ پیدایش تبرید ثبت شده است. در همین سالها شخصی به نام Tudor با ساختن یک سردخانه که از خاک اره به جای عایق استفاده کرده بود قدم مؤثری جهت حمل و نگهداری یخ برداشت، حمل یخ به نقاط مختلف دنیا و استفاده از آن به تدریج عادات و زندگی مردم را تغییر داد تا اینکه در سال 1880 کارخانه یخ مصنوعی برای رفع نیاز مردم ساخته شد.

اولین ماشین تبرید که با دست کار می کرد در سال 1834 در انگلستان ساخته شد. در سال 1851 یک مخترع آمریکائی ماشین یخ سازی خود را که از هوا به جای مبرد استفاده می شد عرضه کرد و در سال 1860 نیز اولین ماشین اترسولفوریک برای ایجاد تبرید در استرالیا ساخته شد که در صنایع نوشابه سازی مورد استفاده قرار می گرفت.

در اوایل سال 1980 تبرید مصنوعی رواج یافت و سیستم های مختلف تبرید از جمله سیستم تبرید مکانیکی (تراکمی) عمومیت یافت و سیستم تبرید جذبی نیز در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

در اوایل قرم نوزدهم کمپرسورهای سیستم های تراکمی هنوز با بخار کار می کردند و سرعت آن ها در حدود 50 دور در دقیقه بود. در سال 1903 انجمن ماشین آلات تبرید و در سال 1904 انجمن مهندسین و متخصصین تبرید به وجود آمد.

در سال 1905 که کمپرسور دو زمانه به ثبت رسید تا سال 1911 که تکمیل گردید سرعت آن از 100 به 300 دور در دقیقه افزوده شد و در سال 1915 اولید کمپرسور مدرن دو زمانه ساخته شد و تا 1940به خوبی از آن استفاده می شد و در همین سالها بود که تولیدات صنایع تبرید و تهویه مطبوع به نقطه اوج خود رسید. و دستگاه های تبرید صنعتی و خانگی به میزان قابل توجهی تولید گردید.

تا سال 1960 که خراب نشدن غذاها در اثر انجماد به ثبوت رسید، تسهیلات و تغییراتی در ساختمان سردخانه ها به وجود آمد.

در چند ساله اخیر نیز پیشرفت های فراوانی در صنعت تبرید حاصل گردیده که تأثیر مستقیم آن ها بر زندگی انسان ها کاملاً مشهود است.

موارد استفاده از تبرید:

زمانی از صنعت تبرید فقط برای تهیه یخ استفاده می شد ولی امروزه برای تهیه و نگهداری مواد غذایی به طور مؤثر و در عملیات صنعتی و تهویه مطبوع برای خنک سازی در سطح وسیعی از تبرید استفاده می شود. کاربرد تبرید در رشته های مختلف صنعتی و زندگی موجودات زیاد بوده ولی به طور خلاصه می توان آن ها را به چهار دسته تقسیم کرد .

 در تهیه و نگهداری مواد غذایی

 در صنایع شیمیایی

3ـ در دستگاه های سردکننده خانگی و مخصوص

4ـ در تهویه مطبوع  و تهویه صنعتی

admin
در تاریخ 10 جولای 2019
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.